Zatrudnienie w czasie ciąży nie świadczy o pozorności umowy
Jeżeli płatnik miał zapotrzebowanie na pracownika, a zawarta umowa faktycznie była wykonywana, ZUS nie ma podstaw do podważenia ważności tej umowy.
∑ ZUS wydał niedawno decyzję o niepodleganiu przeze mnie ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, od 1 maja 2023 r. Zatrudnił mnie na zlecenie znajomy w niepublicznym przedszkolu do opieki nad dziećmi. Wiedział, że jestem w ciąży. Według ZUS umowa jest pozorna, nieważna i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS? – pyta czytelniczka.
W podanym stanie faktycznym istnieją podstawy do podważenia decyzji ZUS. Sam fakt zatrudnienia kobiety w stanie ciąży nie oznacza, że umowa jest pozorna czy obarczona nieważnością. Strony stosunku zobowiązaniowego mogą swobodnie kształtować warunki umowy. Z perspektywy ubezpieczeń społecznych kluczowe jest realne, rzeczywiste wykonywanie tych warunków, co stwarza uzasadnione przesłanki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorczyni.
Decyzja ZUS
Z kontekstu pytania należy wnioskować, że sporną kwestią jest podleganie przez czytelniczkę ubezpieczeniom społecznym w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenie. Skoro mowa o zleceniu, warto w pierwszej kolejności wspomnieć o przepisach ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1230 ze zm.). Z treści art. 6 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 12 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta